Glam Punk

Autor: OnneaGlam punk, nebo taky glitter punk je hudební žánr, který míchá elementy glam rocku, punk rocku, a také občas garage rocku.

Kapela, který měla největší vliv na tento žánr, byla New York Dolls. Hermafroditní image a drsné a volné znění této kapely položilo základní kámen tohoto žánru. K vlivu na glam punk přispěly také na příklad kapely Hanoi Rocks, Manic Street Preachers či D Generation.

Kapela New York Dolls byla jako glam-punk označována během londýnské punkové exploze v 70.letech, dnes se je nazývána průkopníkem tohoto žánru. Dokonce i Iggy Pop si tuto škatulku vysloužil vzhledem k je jeho hermafroditní image a protopunkovému znění jeho kapely The Stooges.


Ikona glam rocku David Bowie produkoval některé nejznámější songy Iggyho, jako na příklad "Lust for Life". Alice Cooper, jeden z prvních glam rockových hudebníků, měl velký vliv na kapely jako Hanoi Rocks nebo Sex Pistols. Hodně původních amerických new wave formací, hlavně z New Yorku, ukázalo přinejmenším určité množství glamového vlivu. Některé z nejtemnějších glam punkových formací tohoto období - jako třeba Hollywood Brats, The Jook, Milk´n´Cookies či Jet - se objevují na výběru Glitterbest: 20 Pre Punk 'n' Glam Terrace Stompers.


V 80. letech došlo ke znovuzrození glam punkového stylu spolu díky kapele Hanoi Rocks. Svým vystupováním v Londýně ovlivnili několik kapel podobného ražení, tedy mimo jiné Soho Roses, Kill City Dragons, Dogs D´Amour a The Babysitters. Ve státech souvisel glam punk se stylem nazývaným sleaze rock či sleaze glam. Kapely hrající tenhle žánr, tedy na příklad Guns N’Roses, Faster Pussycat a L.A. Guns, byly Iggy Popem a kapelami New York Dolls a Hanoi Rocks hodně ovliněny, u Guns N´ Roses je na příklad tento vliv patrný na jejich coverovém albu The Spaghetti Incident?, na kterém se nachází předělávky punkrockových skladeb ze 70. a 80. let. Nicméně, sleaze rock využíval spíše hardrockové a heavy metalové elementy, než ty glam rockové.

V době 90. let nebyla glam punková image už tak populární, ale punkrockem ovlivněná hudba byla na vzestupu paralelně s grungem, příklad - Nirvana. Kapely jako newyorští D Generation se staly populární v undergroundových kruzích a psali o nich s nadšením v časopise Rolling Stone. Nicméně, pozitivní kritika neměla vliv na vysoký prodej desek. Ve stejné době kapela Manic Street Preacher hrála podobný styl a jejich debut z 1991 roku Generation Terrorist, ovlivněný také The Clach či Hanoi Rocks, se kritikům líbil, ale lidi to stejně nekupovali.Švédská kapela Backyard Babies byla v devadesátých letech předním příkladem glam punku díky jejich albu Total 13. Kytarista Dregen jednou označil v jednom rozhovoru Backyard Babies za "chybějíci článek mezi KISS a Ramones". Michael Monroe z Hanoi Rocks hostoval na jednom jejich albu a Dregen nahrál live akustické album se zpěvákem Dogs D´Amour Tylou. On té doby styl glam punk zůstal na undergroundové úrovni, kde novější kapely šíří znění stylu kolem světa.


7.4.2008


Zpět na výběr podsekcí