Joy Division

Autor: OnneaV 1977 roce, v době největší síly punkové scény, dva kamarádi ze školy - Bernard Albrecht (Později změnil jméno na Bernard Summer) a Peter Hook se šli podívat na koncert Sex Pistols, který se konal v jejich rodném městě - Manchesteru. Jak se později ukázalo - tento koncert změnil tvář hudby 80. let, jelikož Summer a Hook potkali na tom koncertě úředníka a začínajicího básnika - Iana Curtise.

Rozhodli se, že založí vlastní kapelu, ve které by mohli vytvářet hudbu v punkové stylistice. I když ani jeden z nich neuměl hrát na žádný nástroj, a svůj volný čas trávili ve fabrikách, měli dost abmicí, aby tento plán uskutečnili.

Nově vzniklá kapela dostala název Warsaw - od skladby Davida Bowieho, Warszawa. Na prvních zkouškách a koncertech kapela vystupovala v této sestavě: Ian Curtis (zpěv), Bernard Albrecht (kytara), Peter Hook (basa) a Steve Brotherdale (bicí). Brzy se ale rozhodli, že Brotherdale odejde, a na jeho místo přišel Stephen Morris a zkoušky běžely dál. V jednu chvíli bylo jasné, že Warsaw nebude obyčejnou punkovou kapelou - rozhodly o tom neobyčejné zvuky basové kytary a sterilní bicí. Kapela se stala brzy slavná v okolí diky divnému chování hudebníku na koncertech. Ian Curtis měl epilepsii a občas se mu stalo, že měl záchvat během vystoupení, podobně nedůsledně se choval impulsivní Peter Hook. V té době kapela musela změnit název, jelikož se ukázalo, že v Londýně existuje kapela s názvem Warsaw Pakt. Zpěvák, který se zajímal o historii vybral nový název - Joy Division. Název navazoval na motiv, který se se objevuje v knize Yehiel De-Nur - Dům Panen - o ženách v koncentračním táboře, které byly vybrány pro sexuální služby.

V roce 1978 vyšlo pvní EP - An Ideal For Living, které ukazuje prvotní styl Joy Division. Brzy poté došlo k důležitým změnám - Curtis chtěl něco víc než jen primitivní a agresivní punk, odtud prvoplánové ukázání se basovky a bicích a uložení do rukou Albrechta nového úkolu - klávesy. Jak se později ukázalo, klávesy začaly hrát velice důležitou roli v tvorbě Joy Division. I když nahrávací spolčnosti igronovaly kapelu, Joy Division naštěstí potkali Martina Hanneta, který coby producent dal Joy Division temný a depresivní styl, který současně zvýraznil neobyčejné vokály a proníkavé texty zpěváka. Prví singl - Transmission, se zalíbil kritikům z New Musical Express, kteří v celoročním shrnutí postavili tento singl mezi nejlepší v roce 1979. Byla to úplná novinka v rockovém světě, což mimo jiné zaujalo slavného DJe BBc, Johna Peela. To kapele umožnilo podepsání smlouvy s firmou factory a červnu roku 1979 se ukázalo debitové album Unknow Pleasures. Na tomto LP byly sebrány skladby z doby, kdy Joy Divison přestala byt kapela čistě punková. Díky tomuto labelu kapela mohla jet na turné po Evropě. Bohužel se ale zdravotní stav Curtise dost zhoršil - epileptické záchvaty začaly kazit koncertní činnost. Ale kapela se přesto také vydala na turné po Americe a začala pracovat na novém albu. V té době taky vyšel jeden z nejslavnějších singlů Joy Division - Love Will Tear Us Apart.

Léta koncetování a nahravání a léky na epilepsii dost zničliy psychické i fyzické zdraví zpěváka. I když kritici velice chválili jeho umělěckou činnost, jeho rodinný život a psychický stav se pořád zhoršoval. Tato situace se zrcadlila na posledním albu kapely - Closer. Dnes je považována za nejlepší dílo Joy Division. Charakteristický pro toto album byl studený zvuk a depresivní klima. Po nahráni totho alba se kapela začala chystat na turné v USA. 2. května 1980 kapela vystoupila na Univerzitě v Birmingham. Brzy se ukázalo, že to byl poslední koncert Joy Division. V noci 18. května 1980 spáchal Ian Curtis sebevraždu. Kontinuace kapely byla nemožná. Joy Division se rozpadli v červnu 1980 po oficiálním vydání alba Closer.

Hook, Morris a Summer založili novou kapelu - New Order. Ale to je zas už úplně jiná historie.


Novinky kolem Joy Division


Všechna alba legendární formace Joy Division se opět ukážou v obchodech. Nové edice budou obohacené dříve nepublikovanými skladbami.

Reedice alb Joy Division "Unknown Pleasures", "Closer" a "Still" se ukážou 10. září. Kromě toho budou k CDčkám připojeny koncertní nahrávky, které byly pořízené během vystoupení Iana Curtise v High Wycombe, West Hampstead, Manchesteru a Londýně. Obnoví se také singl Joy Division se slavnou kompozici "Love Will Tear Us Apart". K tomu dojde 17. září.

Obnovení práce Joy Division je spojeno s anglickou premiérou snímku "Control" o životě Iana Curtise. Film byl představen na letošním festivalu v Cannes. Tam byl velice dobře recenzován.

Nejen kritikům v Cannes se líbil režisérský debut Antona Corbijna. Členové Joy Division se pozitivně vyjadřují k tématu biografického snímku "Control".

Basák Peter Hook a bubeník Stephen Morris viděli toto dílo již několikrát a jsou pořád nadšení. – Ten film je opravdu, opravdu, ale opravdu dobrý - ujišťuje Morris. - Není ale jednoduché dívat se na historii, které byl člověk součástí. Anton udělal dobrou práci.

- Ten film se mi líbil opravdu hodně - říkal Hook. - Celou dobu jsem se nemohl zbavit myšlenek, že tohle jsem přeci prožíval já.

Umělci poukazují na to, že některá fakta byla zabarvena pro zpestření projektu.

Snímek ukazuje osud formace Joy Division a především jejich leadera, Iana Curtise. Roli zpěváka ztvárnil Sam Riley, což byl pro něj debut. Černo-bílé dílo nizozemského tvůrce vzniklo podle památníků "Touching From A Distance", které sepsala vdova po hudebníkovi. Ve snímku se ukázaly také mimo jiné Samantha Morton a Alexandra Maria Lara.

Více na: http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/clanek.phtml?id=426602Novinky - Zdroj: Gothic.pl


Zpět na Gothic