Malice Mizer

Autor: V.O.F


Malice Mizer (Marisu Mizeru) byla japonská hudební skupina a součást tamějšího hnutí visual kei. Skupina byla aktivní od srpna 1992 do prosince 2001. Malice Mizer založili kytaristé Mana a Közi, název skupiny vzešel z jejich odpovědi na otázku "co je člověk?" - "nothing but a being of malice and misery" ("nic než bytost zloby a utrpení"). Jejich dřívější hudba je charakteristická silným vlivem klasické hudby a francouzského romantismu, od kterého se po několika tragédiích, které postihli skupinu, odklonili a do hudby komponovali spíše gothic - viktoriánské aspekty.

Malice Mizer (dále jen MM) se stali známi nejen díky své hudbě, ale i díky koncertům, které obsahovaly četné historické kostýmy a krátká tichá divadelní vystoupení, uvádějící různé písně, stejně jako nevyzpytatelná taneční představení. Například na začátku jednoho vystoupení se zpěvák snesl na Zem (na scénu) jako padlý anděl a na konci koncertu znovu vystoupal do nebes. Během své historie skupina zažila 3 drastické změny image. 11. prosince členové skupiny oznámili definitivní rozpad.


Původní členové skupiny byli Mana a Közi (kytary, syntetyzátory), Tetsu (zpěv), Yu~ki (baskytara) a Gaz (bicí). Pro skupinu se stala charakteristická polyfonie vytvářená kytarami (každá kytara hraje jinou melodii). Hudba byla mix mezi rockem, 80´s goth a klasickou hudbou. První oficiálně vydanou písní byla "Speed of Desperate", která se objevila na kompilaci Brain Trash v roce 1993. Předtím vydali demo Sans Logique, na kterém nebyl zpěv. Po vydání Brain Trash MM opustil Gaz a nastoupil do skupiny Kneuklid Romance, předchozí bubeník Kneuklid Romance Kami nastoupil místo něj do MM. V roce 1994 vydali MM své první album Memoire u nově založeného Manova labelu Midi:Nette, krátce na to bylo album znovu vydáno s bonusovou skladbou "Baroque" pod názvem Memoire DX. Několik dní na to, zpěvák Tetsu bez uveřejnění důvodu opustil skupinu. MM dále používali jeho texty v dalších písních.


Éra Gackt (1995-1999)

Po roce nečinnosti MM našli nového zpěváka jménem Gackt. Mana vytvořil pro skupinu nový koncept - hudba se stala progresivnější, se silnějším vlivem klasické a elektronické hudby, používání nástrojů jako akordeon připomínalo francouzskou populární hudbu 19. století. Začali vystupovat také v barevných historických kostýmech. V r. 1996 vydali své druhé album Voyage~Sans Retour~. Skupina získávala na popularitě a v roce 1997 přešla pod Columbia Records, u které vydali mnoho úspěšných singlů a krátký film Bel Air ~Kuuhaku no Shunkan no Naka De~ de L'Image. U stejného labelu vyšlo i třetí album Mervelleis a to roce 1998. Skupina měla v tomto období dokonce svůj vlastní pořad v rádiu. V r. 1999, v době největšíhu úspěchu MM, Gackt opustil skupinu a rok na to začal svojí sólovou dráhu. MM se vrátili k Midi:Nette.

Několik měsíců potom, co Gackt odešel, zemřel bubeník Kami na subarachnoidální krvácení 21.6. 1999. Po sobě zanechal několik písní, které byly vydány jako součást boxsetu Shinwa. Kami nebyl nikdy nahrazen.


Éra Klaha (2000-2001)

V období 1999-2000 MM vydali několik singlů, stále bez zpěváka. Nakonec se ke skupině přidal bývalý zpěvák darkwave skupiny Pride of Mind Klaha (vlastním jménem Masaki Haruna). Zanechali popového zvuku z éry Gackt, navrátila se i gothická image. V létě 2000 vydali své poslední album Bara no Seidou . Rozjeli obrovské turné. Každý koncert byl spojený s obrovskou show. V r. 2001 členové MM hráli v celovečerním upírském filmu Bara no Konrei ~Mayonaka ni Kawashita Yakusoku~ a vydali ještě 3 singly: Gardenia, Beast of Blood a Garnet ~Kindan no Sono E~ . Tyto singly byly něco odlišného než album a vypadalo to, že hudba MM se opět změní a nastane nová éra, ale bohužel to bylo to poslední, co MM vydali. Krátce na to se skupina rozpadla a členové pokračovali dál na svých sólových projektech.

Zdroj: Wikipedia


Zpět na Gothic