The Mission

Autor: ProximaThe Mission, známí v Americe jako "The Mission UK" je gothic - rocková skupina, kterou vytvořili roku 1986 někteří členové rozpadnuvších se Sisters of Mercy. Založili ji Wayne Hussey a Craig Adams (oba ze Sisters) a brzy se k nim přidali Mick Brown (z Red Lorry Yellow Lorry) a Simon Hinkler (z Artery/Pulp), složení skupiny se ovšem několikrát změnilo.

Základem tvorby The Mission je devět alb (Gods Own Medicine, First Chapter, Children, Carved in Sand, Masque, Neverland, Blue, Aura and God Is A Bullet) s několika doplňkovými alby a kompilacemi.

Zpočátku skupina pod jménem The Sisterhood hrála písně, dříve vydané i nové, napsané původně pro Sisters of Mercy. Andrew Eldritch ovšem nebyl nijak zvlášť nadšený ani tím, že hráli písně Sisters, ani tím, že se pojmenovali podle fanoušků rozpadlé skupiny. Aby tomu zabránil, vydal společně s přáteli album a singl pod jménem The Sisterhood.

Jako nové jméno pro skupinu tedy bylo vybráno právě "the Mission". Existuje vícero teorií, proč právě toto - Wayne tvrdí, že je to kvůli mormonské výchově (Mormoni = sekta, pozn. překl., více na http://en.wikipedia.org/wiki/Mormons) a touze jeho rodičů, aby se stal misionářem, Mick Brown říká, že Mission je jeho oblíbená značka reproduktorů, nebo je možné, že se jedná o část plánovaného alba Sisters - "Left on Mission and Revenge". Jejich první deska se skládala z písní původně napsaných pro Sisters, jež ovšem zamítl Eldritch. Poté vydali dvoje debutové album "Gods Own Medicine" a vydali se na evropské turné jako předskokani The Cult.

Jejich dalším albem bylo "Childern", opět podpořené několika vystoupeními. Třetím albem v pořadí se stalo "Carved in Sand", rychle následované "Grains of Sand" obsahujícím písně, které se nevešly na předchozí desku. "Masque" bylo vydáno roku 1992 a všeobecně jej posluchači považovali za změnu v Husseynově psaní textů, které nyní byly osobnější, ale styl se posunul od goth-rocku k popu.

Poté se poprvé výrazně změnilo složení Mission - zůstali Brown a Hussey, doplnění Markem Gemini - Thwaitem (kytara), Rikem Carterem (klávesy) a Andym Cousinem (baskytara). Skupina se opět vydala na turné a Hussey se zabýval především tvorbou různých kompilací, obsahujících částečně písně z dříve vydaných alb, částečně nové singly. Roku 1995 nahráli Mission singl "Swoon", který předznamenal nové album "Neverland". 1996 bylo vydáno album Blue, které nijak neohromilo staré fanoušky a ani sám Hussey jej nepovažoval za zázrak. Krátce poté zakončili The Mission svoji kariéru několika živými vystoupeními.

Hussey trávil čas se svou rodinou a nahrával remixy starších věcí, přispěl novou písní na album, které vytvořili fanoušci The Mission. 1999, poté, co vydal předělávky klasických hitů Mission, dal znovu dohromady rozpadlou skupinu - čítající kromě něj ještě C. Adamse, M. Thwaita a Scotta Garretta (z The Cult) pro turné s "Gene Loves Jezabel" a "All About Eve". Veliký úspěch znovuožilé skupiny dodal The Mission odvahu a energii pokračovat ve spolupráci i po skončení těchto turné, a tak se roku 2000 vydali na další turné, vystupovali na festivalech v Evropě a byli k vidění i na Festivalu M´era Luna v Německu. Před vydáním nového alba "Aura" byli pozváni, aby dělali předskokany populární finské formaci HIM. V tuto dobu také skupinu opustil Thwaite a byl nahrazen Robem Hollidayem (ze Sulpher).

Reakce na album byly rozdílné, ale téměř všichni se shodovali na tom, že "Aura" značně odkazuje k minulé tvorbě skupiny. V průběhu turné, které podnikli v roce 2002, The Mission opustil Adams. Roku 2003 se ke skupině přidal nový baskytarista Ritchie Vernon a když po několika měsících odešel kvůli osobním problémům i Garrett, počet doplnil bubeník Steve Spring. V tomto složení předvedli v roce 2004 několik show po Evropě.

V září roku 2005 vydali své první DVD, "Lighting the Candles", doplněné live CD. 2006 se nekonala žádná turné, Hussey totiž připravoval nové album a zároveň navrhoval trička pro příležitost oslavy dvaceti let existence The Mission. Ke skupině se vrátil Mark Thwaite. 2007 bylo vydáno zatím poslední album skupiny, "God Is A Bullet".


Zpět na Gothic