Nina Hagen

Autor: Arnab


Neuvěřitelná diva, královna německého post-punku, žena se silným hlasem schopná přezpívat vše od umírněného popu přes naštvané vřískání a šepot až po patetický vysoký alt. To vše je Nina Hagen...


Narodila se roku 1955 v Berlíně jako Catharina Hagen, její otec židovský spisovatel Hans Oliva zemřel, když byla dítě a její matka Eva Maria Hagen se podruhé vdala za i u nás známého písničkáře Wolfa Biermanna. V první polovině 70.let měla Nina v NDR zaděláno na solidní kariéru, známá byla již jako zpěvačka kapel Systém, Automobil a Fritzens Dampferband. A také u nás v Československu se několikráte objevila.

Napjatá politická situace měla však za následek, že Biermann byl vyhoštěn za hranice a Nina pak v roce 1976 emigrovala do tehdejší SRN. Zde založila svou další kapelu Nina Hagen Band a vytvořila si image, kterou by ji mohla závidět i Lucie Bílá (v té době), byla víc odvázanější a šílenější. V dobách kdy o kariéře umělce rozhodovala komise při povinných přehrávkách a kdy se snažilo všemožně maskovat i jen třeba dlouhé vlasy, byla křiklavě barevná hlava, šílené líčení velkým rebelstvím.

Nina však SRN uspěla hned prvním albem a diva s krásnýma nohama měla o kariéru postaráno. Další alba jsou již částečně natáčena v USA a přináší velikou směs různých stylů, operní árie, rock, regee či i taneční muzika...

Svá nejlepší alba Nunsexmonkrock, Angstlos a In Ekstase však natočila až na přelomu 70. a 80. let ale za pochvalu stojí i její pozdější díla, drsnějším post-punkovým zvukem se ale opět vyznačovalo až album z roku 1995 Freud Euch.


Její texty byly velice často politicky zabarveny, proto není divu, že její jméno výrazně figuruje i ve fotbale. Nazpívala totiž klubovou hymnu 1. FC Union, v níž říká, že berlínská zeď v 60. létech oddělila část fanoušků a tudíž historie je svázána jak s východní tak i západní částí Berlína.V roce 2000 se také její song Schön ist die Welt stal oficiální skladbou Expa 2000.

Neúnavná diva nyní žije v USA a má dvě děti, Cosma Shiva a Otis. Již je relativně usedlá, ale za svou kariéru toho zvládla hodně: nechala se nafotit v bondage nebo jako první žena v pokročilém stádiu těhotenství, učinkovala v lechtivé filmové podobě Sedmi trpaslíků s názvem O ztopořených čepičkách aneb... na velikosti nezáleží, objevila se také ve více "kulturnějších" snímcích Cha Cha, Dandy nebo Lilien in der Bank. Spolupracovala se spoustou umělců, např. s Apocalypticou nebo Oomph!


Zpět na Gothic