Robert Smith

Autor: V.O.F


Robert James Smith se narodil 21. dubna 1959 ve městě Blackpool (narodili se zde i někteří členové Jethro Tull nebo Andy Summers z The Police) jako třetí ze čtyř dětí manželům Alexovi a Ritě Smithovým. Jeho sourozenci se jmenují Richard, Margret a Janet (její manžel je Porl Thompson hraje při koncertech The Cure na kytaru). Robert Smith navštěvoval katolické školy Notre Dame Middle School a St. Wilfrid's Comprehensive School a byl poměrně dobrým studentem, ale potom, co v 11 letech začal hrát na kytaru, se zaměřil na hudbu. Mezi hudebník, kteří ho ovlivnili patří David Bowie, The Beatles nebo Nick Drake. Svou životní lásku Mary Poole potkal když mu bylo čtrnáct let. Vzali se v roce 1988, Robert Smith napsal písničku Lovesong jako svatební dar pro svou ženu.

První skupina, ve které se Robert angažoval, se jmenovala The Obelisk, kde hrál na piano. Jeho spoluhráči byli i pozdější členové The Cure Lol Tolhurst a Michael Dempsey. V roce 1976 kolega Roberta Smithe z The Obelisk Marc Ceccagno založil novou skupinu Malice, do které se přidal kromě Roberta (teď kytara) i Michael Dempsey (baskytara) a dva jejich spolužáci. Ceccagno ale brzy odešel a Malice se začali přiklánět k punku. V roce 1977 se přejmenovali na Easy Cure. Easy Cure vyhráli soutěž talentů německého labelu Hansa Records a s tím i smlouvu na desku, která kvůli neshodám nikdy nevyšla. Krátce potom byl ze skupiny vyhozen Porl Thompson a zbývající trojice Smith/Tolhurst/Dempsey se přejmenovali na The Cure, kde získal Robert Smith hlavní slovo.

Robert Smith se původně neměl stát zpěvákem The Cure, ale musel, protože původní zpěvák odešel a nikdo nebyl schopen najít odpovídající náhradu (ještě že tak). Dnes by bez Roberta Smithe neexistovalo The Cure. Je autorem nebo spoluautorem většiny hudby a textů, také je co-producent většiny nahrávek The Cure.

První single The Cure Killing an Arab vyšel 22. prosince 1978 u labelu Small Wonder. Deska na sebe nenechala dlouho čekat - Three Imaginary Boys vyšla v květnu 1979. V červnu vyšel druhý single Boys Don´t Cry a skupina vyrazila na turné s další legendou Siouxsie and the Banshees (bylo to turné k desce Join Hands). Za tři měsíce vyšel další single Jumping Someone Else´s Train. Robert Smith už připravoval písně pro další album.

Druhé album se jmenuje Seventeen Seconds (1980) a je velmi odlišné od debutu. Album se dostalo na 20. místo v britské hitparádě a single A Forest se dostal na 31. místo. Ve stejném roce se dostalo Boys Don´t Cry do USA s novým artworkem a playlistem.

Rok nato vyšlo album Faith a jako single vyšla píseň, která se neobjevila na albu – Charlotte Sometimes. Album dosáhlo na 14. pozici v britské hitparádě.

V roce 1982 vyšlo legendární album Pornography, které završilo tzv. "Dark Trilogy" (alba, která vyšla v letech 1980-1982). Dnes je toto album bráno za jedno ze zásadních svého žánru. První verš, který člověk uslyší zní "It doesn't matter if we all die". Přestože album kritiky příliš nenadchlo, dosáhlo 8. místo v hitparádě. Single The Hanging Garden se dostal taktéž na 8. místo.

V letech 1983 - 1988 vydali The Cure tři alba - The Top (1984), The Head on The Door (1985) a Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me (1987). Tyto tři alba zajistila ohromný vzestup popularity. Písně měly spíše popovější ražení.

Návrat k "temnějším" melodiím přišel s albem Disintegration, které se stalo nejprodávanějším v Británii a i v USA dosáhlo 12. místa. Obrovský úspěch mělo také album Wish (1992).

Další album Wild Mood Swings nebylo dobře přijato u fanoušků a nebylo ani zdaleka tak úspěšné jako jeho předchůdci. Následující album Bloodflowers bylo lepší než předchozí a bylo dokonce jmenováno na Grammy. Za další 4 roky vyšlo zatím poslední album nazvané The Cure. Robert Smith od roku 2006 píše materiál pro novou desku.

The Cure ovlivnili celou řadu muzikantů například Jane’s Addiction, The Smashing Pumpkins, My Chemical Romance, AFI (předělali hit The Hanging Garden) nebo Razorlight.

Robert Smith spolupracoval s další řadou umělců. Známé je jeho působení v Siouxsie and the Banshees během desk Nocturne (1983) a Hyana (1984). V roce 1983 založil spolu s kytaristou Siouxsie and The Banshees Stevem Severinem skupinu The Glove, která vydala jediné album a to Blue Sunshine v roce 1983.

Robert Smith velmi zpopularizoval gothickou image. Stal se i v tomto směru inspirací svým oblečením a účesem. Často měl namalované rty. Poprvé použil rtěnku Siouxsie Sioux spolu se svým kolegou Stevem Severinem po požití opia. Robert sám říká, že to nění nic zvláštního, že on používal make-up už dávno předtím.

Tento zpěvák a multiinstrumentalista toho za svůj život zvládl už poměrně dost a já doufám, že toho ještě plno dokáže a my se dočkáme ještě nějakých skvělých alb The Cure.


Zpět na Gothic