Skeletal Family

Autor: Shadow


obr.: zleva Stan Greenwood, Martin Henderson, Roger "Trotwood" Novell a Anne Marie Hurst


Skeletal family jsou deathrocková/gothic rocková skupina, vzniklá v prosinci roku 1982 v Keighley ve Velké Británii. Skupina byla vytvořena po rozpadu mateřské skupiny - The elements. Svůj název pak Skeletal family získali podle skladby "Chant of The Ever - Circling Skeletal Family" Davida Bowieho, která pochází z roku 1974 z alba Diamond Dogs.


Zakládající členové:

Anne-Marie Hurst - zpěv

Stan Greenwood - kytara

Roger "Trotwood" Nowell - baskytara

Steve Crane - bubny

Ian "Karl Heinz" Taylor - klávesy

Skupina však v průběhu své existence prošla několika obměnami sestavy.


Skupina vyrukovala již v roce 1984 s oficiálním debutovým albem Burning oil, tedy necelé dva roky po svém vzniku. Album bylo vydáno nakladatelstvím Red Rhino a je složené z 10ti skladeb (v novém vydání navíc se třemi bonusy). I díky tomuto albu skupina rychle přišla do podvědomí gotické subkultury, především oblíbenými skladbami Burning oil, The Wind Blows, Trees či Just a fiend. Již před tímto albem však skupina vydala singl The night a EP Recollect se šesti skladbami včetně zmíněné The night. V následující době skupina na přání Andrewa Eldritcha doprovázela The Sisters of Mercy na First and Last Always Tour - turné k propagaci debutového alba TSOM. Rok po vydání svého prvního řadového alba vydala skupina další pecku v podobě velmi povedeného alba Futile Combat. Album se předvedlo několika skutečně povedenými kousky, ať už svižná až naléhavě znějící Hands on The Clock, rozvláčnější a přesto velmi zvučná píseň This Time, či neméně povedená a opět v o něco rychlejším tempu se táhnoucí Don´t be Denied. V témže roce však založila zpěvačka Skeletal Family - Anne Marie Hurst společně s ex-kytaristou The Sisters of Mercy Gary Marxem popovější gothic rockovou skupinu Ghost Dance s asi nejznámějšími písněmi When I Call či The Grip of Love a Skeletal Family opouští. Zároveň ze skupiny odešel Martin Henderson a společně s ex-zpěvákem známé skupiny The March Violets Simonem D založil nový projekt The Batfish Boys. Martina ve Skeletal Family nahradil Kevin Hunter. Původní zpěvačku Anne Marii Hurst nahradila Katrine Philips. Tou dobou již kulminovalo vnitřní napětí ve skupině umocněné neshodou s hudebním vydavatelstvím. Poměrně brzy nato se Skeletal Family rozpadají, aby se však znovu zformovali 5. prosince 2002. Od té doby skupina příležitostně hraje například na význačných gotických festivalech jakými jsou newyorský Drop Dead Festival či německé Wave Gotik Treffen a skupina zůstává i nadále funkční, v roce 2005 dokonce vydala nové album Sakura. Současná, v pořadí již třetí zpěvačka Claire bohužel nedosahuje (alespoň podle mého názoru) hudebních kvalit Anne Marie, přesto je album povedené, více inklinující k spíše klidněji laděnému deathrocku, táhnoucímu se ve výrazně pomalejších tempech, pro původní Skeletal family poměrně netypických. Hudba je vláčnější, pročichlá jemnou melancholií a ponurostí, tedy poněkud odlišná od raných, často punkově skotačivých a živelnějších skladeb. S výraznou změnou sestavy se dala i značná změna stylu předpokládat, což ovšem rozhodně nelze označit za negativní jev, protože i toto nové album má co nabídnout.

Skeletal Family velice zajímavě kombinují prvky gothic rocku a deathrocku. Hudba původní sestavy je velice zvučná, nesoucí stále nesmazatelné známky punku a postpunku, silně připomínající velikány svých žánrů Sex Gang Children, Specimen či příležitostnými vokálními "úlety" Anne Marie například legendární Ausgang. V repertoáru skupiny nalezneme jak písně táhnoucí se v živějším tempu typickém pro rané deathrockové skupiny jako zmíněný Specimen nebo Sex Gang Children, tak táhlé teskné skladby s temnějším melancholičtějším nádechem, připomínající například Voodoo Church (platí především pro posledním album Sakura). Na rozdíl od mnohých jiných deathrockových či gothic rockových skupin netrpí Skeletal Family častým nešvarem - sklonem k jednotvárnosti tvorby, co píseň, to nezaměnitelný originál. Zajímavé je i příležitostné obvzláštnění hudby například pro tento styl nezvyklým saxofonem. Vše podtrženo a sečteno výborným, zvučným a podmanivým hlasem Anne Marie(alespoň v původní sestavě). A tak se skupina i dnes těší oblibě plným právem a rozhodně by neměla chybět mezi alby žádného milovníka kvalitní gotické hudby.


Diskografie Skeletal family:

1984 - Recollect

1984 - Burning oil

1985 - Futile Combat

1985 - Together Burning

1986 - Ghosts

1994 - The Singles Plus 1983-1985

1995 - Burning Oil & Futile Combat

1995 - Gothic Rock Volume 2: 80's Into 90's

2001 - Promised Land... The Best Of The Skeletal Family

2001 - Burning Oil BONUS TRACKS

2005 - Sakura


Diskografie The elements:

1981 - Elementary

2001 - Elementary Reissue

2006 - Beginnings 1980 - 1982


Oficiální stránka skupiny


Zpět na Gothic