Bauhaus

Autor: OnneaBauhaus - kapela, kterou by se dalo nazvat kořenem gotického rocku a také jisté vizuální scenérie, která k němu patřila.

U zrodu kapely v roce 1977 v anglickém Northampton stáli Daniel Ash (kytara), David Jay (baskytara), Kevin Haskins (bicí) a Peter Murphy (vokál). Název je převzat od architektonické školy působící v Německu v první polovině 20. století, která byla známa přede vším snahou pojit se sebou různé styly. V roce 1979 vyšel jejich první singl - Bela Lugosi's Dead, který navazuje na tragický osud představitele hlavní role ve filmu Dracula. Tato skladba se stala hitem také díky jejímu umístěni ve scéně filmu Hunger, kdy upíří v podání Davida Bowieho a Catherine Debeue procházejí diskotékou a hledají své oběti. Atmosféra této skladby provází Bauhaus v jejich dalších výtvorech. V září roku 1980 vychází jejich oficiální první album In The Flad Field, které se stalo ihned populární. O rok později vychází album Mask, které se již trochu oddaluje od typického batcave znění a nacházíme na něm prvky metalu a industrialu. V roce 1983 se kapela rozpadá, Peter Murphy se dává na sólovou kariéru, zbytek hudebníku se stává součástí různých projektů, ale občas hrají společně koncerty.

Výtvory klidné a přitom plné neklidu, často rychlé a rytmické, ale základem je melancholické výrazné znění kytary. Stejně jako všechny původní gotické kapely Bauhaus spojil glam-rockové tradice s punkovým chladem a podařilo se jim stvořit něco, co do dneška způsobuje mrazení v zádech. Jejich hudba je výsledkem vlivu post-punkové anglické doby, kdy už nešlo o pouhou anarchii, ale také estetiku rebelie. Dodnes je tato kapela pro mnoho lidí velkou inspirací.


Diskografie:

* In the Flad Field (1980)

* Mask (1981)

* The Sky's Gone Out (1982)

* Burning from the Inside (1983)


Ostatní

* Press the Eject and Give Me the Tape (koncert) (1982)

* 1977-1983 (1985)

* Swing the Heartache (The Peel Sessions) (1989)

* Rest in Peace (koncert) (1992)

* Crackle (kompilace) (1998)

* Gotham (koncert) (1998)


www.bauhausmusik.com

Zpět na Gothic