Southern Death Cult

Autor překladu: Alkeantres

Zdroj: WikipediaSouthern Death Cult byla gothic rocková skupina působící na začátku 80tých let. Dnes je především známo, že zpěvák této kapely působí v hard rockové kapele The Cult. Nehledě na podobnost jmen, "Southern Death Cult" byl odlišný od "Death Cult"/"The Cult".

Southern Death Cult se objevil z popela Bradfordské punkové kapely Violation. V té době byla sestava kapely Aki Nawaz - bicí, Barry Jepson - baskytara, Mick - kytara a Mick Brady - zpěv, jejich vystupování obsahovaly skladby "Boys in Blue" a "Assault & Battery". Tato sestava hrála s the Clash v Bradfordské St. Georges Hall v roce 1980.

Roku 1981 se Ian Astbury přestěhoval do nového velkého domu v Bradfordu a údajně objevil kapelu, která zkoušela ve sklepě. Ian Astbury (vystupoval pod jménem "Ian Lindsay") zpíval po boku s kytaristou Davidem Burrowsem, baskytaristou Barry Jepsonem a bubeníkem Haqem Qureshiem (Aki Nawaz). Astbury přejmenoval kapelu na Southern Death Cult, po Indiánském kmenu, který žil na území Mississippské delty v 14. a 15. století. Jejich první vystoupení pod tímto názvem bylo v Queen's Hall v Bradfordu, Anglie, 29. října 1981. Seznam skladeb byl: "Crow", "The Girl Apache", "Vivisection", (jedna neznámá skladba), "Moya", "The Crypt", v oběhu byla i nelegálně pořízená nahrávka z tohoto vystoupení. Pátá skladba se občas uvádí jako "War Song", ale skutečný název je neznámý, ve skladbě je zpíván text, který je později použit v 'Spiritwalker' od kapely The Cult. Po roce 1981 "War Song" již nebyl hrán.


Kapela začala hodně koncertovat ve Spojeném Království, propagující jejich singl "Moya/ Fatman/ The Girl", který se stal hitem číslo 1 v nezávislých žebříčcích a dosáhl vrcholu na 88. místě v Top 100. Skupina vystupovala na turné s Theatre of Hate, následně jako předskokani Bauhaus na konci 1982, ale Astbury rozpustil kapelu po vystoupení 26. února 1983.

Ian Astbury a kytarista Billy Duffy (z The Nosebleeds a Theatre of Hate) se dali dohromady v dubnu 1983, aby vytvořili novou kapelu s podobným názvem - "Death Cult" a poté, co vydali EP se čtyřmi skladbami se kapela přejmenovala na jednodušší The Cult. Další členové The Southern Death Cult založili kapelu Getting the Fear, později přejmenovanou na Into A Circle. Qureshi založil Islámskou hip hop skupinu Fun-Da-Mental a vytvořil label Nation Records.

Dema, singly a některé živé nahrávky od Southern Death Cult byly později Beggarsem Banquetem složeny do kompilačního alba, nazvaného Southern Death Cult. Vinylová verze byla vydána ve více než deseti zemích poté, co v osmdesátých letech rostla oblíbenost The Cult. V roce 1987 byla vydána v Japonsku deseti skladbová CD verze, která se později, roku 1988, objevila s pěti bonusovými skladbami. Roku 1996 bylo CD předěláno a znovu vydáno. Autorství textu písně "A Flower in the Desert" z alba Dreamtime od The Cult je připisováno sestavě Southern Death Cult, kdy skladba nesla název "Flowers in the Forest" - autorství, které je občas opomenuto na různých vydáních alba Dreamtime.


Vinylové složení skladeb, které se objevilo na Japonském vydání z roku 1987:

A1 All Glory (i)

A2 Fatman (demo)

A3 Today (i)

A4 False Faces (ii)

A5 The Crypt (live)

B1 Crow (live)

B2 Faith (live)

B3 Vivisection (live)

B4 Apache (ii)

B5 Moya (demo)


CD verze z roku 1988:

Fatman

Moya

The Girl

All Glory (i)

Today (i)

False Faces (ii)

Flowers In The Desert (ii)

Patriot (ii)

The Crypt (live at Manchester Square)

Crow (live)

Faith (live)

Vivisection (live)

Apache (ii)

Moya (demo)

Fatman (demo)


(i) - Nahráno 21. května 1982 pro John Peel Show na BBC Radio One, Maida Vale, studio 4.

(ii) - Nahráno 20. ledna 1983 pro David Jensen Show na BBC Radio One, Maida Vale, studio 4.


Zpět na Gothic