Interview se Splendor

Autor: Onnea and AlkeantresAhoj Splendor! Mohli by jste se nám představit, co hrajete, kolik Vás je...?

M: Bart Cathedral, Michael Provocateur, Herr Dr Peter, Lacrima La Drama, jsme visual rockovou kapelou SPLENDOR.


Hrajete Visual Rock, který u nás není zrovna běžně k vidění. Co si pod tím má někdo, kdo vás na živo hrát ještě neviděl, představit? Proč zrovna Visual Rock?

M: Naše hudba je kombinací zvuku a obrazu, které se vzájemně doplňují a nemohou být bez sebe funkční.


Nějaké ty koncerty jste už odehráli, byli jste i v Praze, na Myspace máte i pár nahraných písniček. Již máte nebo chystáte CD?

M: Určitě plánujeme nahrát CD, právě v této chvíli hledáme producenta a label, což není zrovna lehké, když děláte takové umění jako my.

L: Mezitím se soustřeďujeme na zkoušky a přípravy koncertů. V nejbližší době máme před sebou mimo jiné silvestrovskou noc v jednom varšavském klubu, takže celou naší energii dáváme na přípravu silvestrovské show.


Naťukli jsme Vaše vystoupení v Praze, zahráli jste i Passion Of Lovers od Bauhaus. Do jaké míry je Vaše tvorba ovlivněna oldschool gothic scénou, jestli tedy vůbec jí ovlivněni jste?

B: Já osobně neposlouchám styly, ale konkrétní kapely a umělce, Bauhaus je jedna z nejdůležitějších kapel a zbožňuju jejich tvorbu, ale "old school gothic scéna" sama o sobě pro mě nic neznamená.

L: Skutečně, někteří se nás ptají, odkud bereme nápad na takové znění a říkají "vždyť tak se už dneska nehraje". Pro mě osobně je to trochu překvapení. Když hraje kapela Splendor na větších koncertech a festivalech, je najednou vnímána jako retro formace, která nijak nesedí k dnes obecně hrané gotické hudby, která je prosáknuta vlivy elektronické hudby.


Jak se Vám v Praze hrálo? Byli jste v ČR poprvé?

M: Byl to náš první koncert v Česku a opravdu náš potěšilo milé přivítání v Praze. Byl to pro nás netypický koncert, jelikož jsme poprvé vystupovali s živým bubeníkem a také jsem hrál s Peterem na střídačku na basu.


Jaké konkrétní kapely mají vliv na Vaši tvorbu? Co nejvíce posloucháte?

B: Poslouchám nejrůznější věci, od Niny Hagen, přes Queen Adreena až po Dead Or Alive.

L: Já si myslím, že hudebník by měl být otevřený na různé hudební styly. Odtud se bere vědomost a rozvoj... Spektrum je dosti široké. Od Tori Amos, Přes Lacrimosu, The Pixies, WASP a hodně rockových kapel. Poslední dobou poslouchám také hodně jazzovou hudbu. Považuji to za další etapu hudebního vývoje...


Kde hledáte inspiraci ohledně image? Napadá mne Pete Burns, Visual Kei, někdo by možná řekl i Marilyn Manson.

B: Někoho může napadnou právě toto jednoduché řešení. Ale před výše uvedenými byli jiní, kteří inspirovali jejich image, Bowie, Kiss, T-Rex, to je jenom pár z nich. A inspiraci nehledám, najde se sama, když prohlížím noviny nebo se dívám na filmy, zde poklona pro Cabaret s Lizou, velký vliv na můj vzhled mají módní přehlídky, pořád sleduju fashion tv, především přehlídky haute couture.Jakou nejvíc "úchylnou" věc jste měli na sobě?

M: Záleží co máš na mysli pod pojmem "úchylnou". Pro mě jsou úchylné modré džíny, proto je nikdy nenosím.

B: Těžko říct co je pro koho úchylné, já jsem měl jednou na koncertě dámská tanga s nápisem "God is Girl"


Co pro Vás Vaše image znamená, chodíte tak do klubů i když zrovna nemáte koncert?

M: Mezi tím, jak vypadáme na scéně a normálně moc velký rozdíl není. Je jasné, že na scéně máme na sobě víc make-upu, aby nás lidé v hledišti lépe viděli. Neděláme nic, co by bylo proti nám samým a náš vzhled je zrcadlením nás samotných, toho co cítíme a jací jsme.

B: Image je formou auto-exprese a kreativity.


Sem tam jsou slyšet narážky na Váš vzhled typu "je to ženská nebo chlap"? Co si o tom myslíte, neuráží Vás to? Nám se to líbí!

M: Je to notorické, mně osobně to nevadí, ba dokonce to beru jako kompliment.

B: Já proti tomu také nic nemám, byl bych pokrytec, kdybych měl, když si barvím vlasy a líčím tvář.


Všichni víme, jaká je situace v Polsku s křesťanstvím, jaký na to máte názor? Ovlivňuje to nějak Vaše vystupování na domácí scéně?

B: Má to na nás vliv, protože jsme vychování v takovém státě, pokud jde o náboženství, tak dle mého je to věc lidí, kteří v to věří, do jaké míry je to pro ně upřímné atd. My se díváme na náboženské umění a jeho sakrální symboliku, která je hodně zajímavá.


Chystáte v blízké době koncert v zahraničí? Například v ČR?

M: Moc rádi vystoupíme v České Republice, jestli budeme mít takovou možnost a organizátor nás pozve.


Děkujeme za rozhovor a doufáme, že se uvidíme na nějakém z vašich koncertů. Přejeme Vám hodně úspěchů!


Zpět na Gothic