The Virgin Prunes

Autor překladu: Alkeantres

Zdroj: WikipediaThe Virgin Prunes byla Irská gothic rocková skupina, která vznikla v roce 1977 a zanikla v 1986 po odchodu člena Gavina Fridaye. Zbytek skupiny pokračoval bez něj pod jménem The Prunes, ale ti skončili v roce 1990.

Kapela se skládala z kamarádů z dětství Bona z U2 (Paul Hewson) a The Edge. Lypton Village byl "mladý gang" vytvořen Bonem, Dereke Rowanem (Guggi) a Gavinem Fridayem na začátku 70tých let, kdy každý člen měl novou identitu, mohl utéct z ponurého a předvídatelného Dublinského života a být čímkoliv chtěl. Byli to oba dva hlavní zpěváci, Friday a Guggi, kdo první dali mladému Paulovi Hewsonovi jeho světovou známou přezdívku "Bono Vox of O'Connell Street", později zkrácené na Bono. I přes kontrovézní scénu, kapela vedena komickým zpěvákem a textařem Fridayem začala hrát v malých vystoupeních v Dublinu.

Friday a Guggi, doprovázeni třetím zpěvákem Dave-iD Busarasem (David Scott Watson), kytaristou Dikem Evansenem, basistou Strongmanem (Trevor Rowan, bratr Guggiho) a bubeníkem Podem (Anthony Murphy), tvořili základní sestavu kapely.

Pod opustil kapelu a byl nahrazen Haa-Lacka Binttiim (Bintii, Princess Tinymeat, Daniel Figgis). S Binttiim za bicími, nahráváním a klávesami, skupina si zajistila spolupráci s Rough Trade Records. Ti vydali jejich první single "Twenty Tens (I've Been Smoking All Night)", ale s jejich vlastním labelem Baby Records label ho vydali až v roce 1980. Začátkem 1981 vydali druhý singl "In The Greylight".

Dvě další Bintiiho nahrávky byly vydány během roku 1980, než ho po konfliktech s ostatními členy vyhodili z kapely. "Red Nettle'" byla v NME (New Musical Express - Britský hudební časopis - pozn. překl.) kompilaci "C81" a "Third Secret" na Cherry Red kompilaci "Perspectives And Distortion". Práce na projektu "A New Form Of Beauty" začala, když Bintti byl ještě se skupinou, ale po jeho vyhození byl nahrazen Mary D'Nellonem (bicí), některé z jeho nahrávek byly předělány a jeho jméno bylo vymazáno z autorů.

"A New Form of Beauty" byl původně projekt, který obsahoval čtyři části a byl vydán v různých formátech - 7", 10" a 12". Byl také k dostání na kazetách, ale čtvrtá část nebyla nikdy oficiálně vydána, ačkoli všechny čtyři části se objevily na Italské verzi "A New Form Of Beauty", která vyšla jako dvojité album.

V listopadu roku 1982 Virgin Prunes vydali jejich první album '...If I Die, I Die' (producentem byl Colin Newman ze skupiny Wire) a "Heresie" - Francouský boxset. "Heresie" byla sponzorována Yannem Farcym poté, co je viděl vystupovat v Pařížském Rex Clubu.

Roku 1984 Guggi a Dik Evans, nespokojeni s hudebním byznysem, odcházejí z kapely. To donutilo bubeníka Mary D'Nellon začít hrát na kytaru a Pod se vrátil jako bubeník. Virgin Prunes začali nahrávat album Sons Find Devils, které nikdy nebylo vydáno


Kupodivu v roce 1985 vyšlo vzpomínkové video s názvem Sons Find Devils; toto video ale nemělo nic společného s nikdy nevydaným stejnojmenným albem. Během května 1985 bylo vydáno Over the Rainbow a kompilace raritních skladeb.

V červenci 1986 skupina, co nahrávala hudbu napsanou pro 'Sons Find Devils' (projekt měl 4 části), konečně vydala nové album The Moon Looked Down and Laughed. Také v tomto roce frontman Gavin Friday odešel ze skupiny. Jeho odchod potvrdilo krátké sdělení v bookletu živého alba z roku 1987 The Hidden Lie, ve kterém se psalo o rozpadnutí kapely.

Po rozpadu The Virgin Prunes, D'Nellon, Strongman a Busaras se dali dohromady a vytvořili jinou skupinu, nesoucí název The Prunes, se kterou vydali tři alba v rozmezí let 1988 a 1990 (Lite Fantastik, 1988; Nada, 1989; a Blossoms & Blood, 1990). Dik Evans hrál na albu Lite Fantastik a sedmnáctiletý Justin Kavanagh (Valley Limberg) se objevil jako kytarista v albu "Blossoms & Blood".

Cleopatra Records v roce 1998 znovu vydali Sons Find Devils video spolu s hudebním doprovodem na CD. Toto byl první komerčně dostupný materiál Virgin Prunes, který byl vydán od roku 1993, a po několik let i jediné komerčně dostupné dokončené album na CD (třebaže studiové nahrávky songů "Baby Turns Blue," "Pagan Lovesong," a "Caucasian Walk" se objevily na CD kompilacích různých goth a dalších dark/avantgardních post-punkových kapel).

Gavin Friday se stal poměrně úspěšným ve své sólové kariéře v hudbě a filmu. Guggi zůstal vlivným umělcem v Dublinu. Dave-id neustále nahrával jako sólový hudebník v Irsku. Po dvaceti letech dobrovolného odloučení od rockového světa v roce 2005 Dik Evans udělal rozhovor o jeho a bratrově začátcích v U2 pro prosincové číslo 'Word Magazine'. Trevor, Mary a Anthony Murphy klidně žili v Europě.

V současnosti je Daniel Figgis skladatel, žijící v Dun Laoghaire/Rathdown, Dublin. Jeho nedávná kompozice, Post Production, byla hrána ve Winter Garden, New York City, v prosinci 2006.

Po mnoha spekulacích, letech očekávání fanoušků a s velkou účastí skupiny, byla diskografie The Virgin Prunes předělána a znovuvydána u Mute Records, včetně nahrávek ...If I Die, I Die, the Moon Looked Down and Laughed, Over the Rainbow, Heresie a albumem s výběrem z A New Form of Beauty series.

V roce 2006 Dave ID-Busaris, Guggi a Gavin Friday přispěli nahrávkou Three Pruned Men do Rogue's Gallery.


Zpět na výběr Gothic