New Wave & Cold Wave

Autor: Onnea


... aneb něco malého o souvisejících kořenech


Zdroj: Wikipedia


New Wave

- Nová Vlna, styl odvozený od punk rocku, kterým byla později nazvána celá skupina stylů populárních v osmdesátých letech. Termín vymyslel šéf labelu Sire Records jako označení punk rockové hudby, kterou vydávali, včetně Talking Heads nebo Television. Později se tímto termínem začalo označovat všechny punkové kapely a ty, kteří se touto hudbou inspirovali a vycházeli za hranice jednoduchého punk rocku ve stylu Ramones. Bylo to vlastně synonymum termínu post punk.

Později se tyto dvě nálepky používalo pro odlišení ve stejně skupině umělců - New Wave byla tvorba spíše popová, post punk spíše experimentální. Časem se termín New Wave začal používat více pro označení komerčních forem, pro které bylo charakteristické lehké znění, které se opíralo o využívání elektronických klávesových a perkusních nástrojů a čistý technický zpěv (často s použitím vícehlasou harmonii) - včetně takových stylů jako Synth Pop nebo New Romantic.


Kapely: Elvis Costello, Nick Lowe, Devo, Talking Heads, Blondie, The B-52's, The Police, The Jam, XTC, The dB's, The Pretenders, The Stranglers, Cheap Trick, The Cars, Split Enz, Duran Duran, Spandau Ballet, ABC, Gary Numan, Talk Talk, Ultravox, Classix Nouveaux
Cold Wave

- tedy Studená Vlna, styl opět vycházející z estetiky punk rocku se narodil ke konci 70. let 20. století ve Velké Británii. Opíral se o vyexponované rytmické zvuky bubnů a basy, které podporovaly temné partie kytar, méně klávesové nástroje nebo saxofon.

Znepokojující a často nihilistické texty kapel stylu Cold Wave hlásaly hlavně o pomíjivosti, křehkosti lidské existence nebo zbytečnosti lidských činů. K ponuré hudbě a textům se přidávala i specifická image hudebníků, kterou charakterizovalo tmavé oblečení, bledý make-up a rozcuchané, roztrhané účesy.

Předchůdci tohoto žánru byli na příklad známí Joy Division, Siouxsie & the Banshees, The Cure, Bauhaus nebo také Section 25.


Kapely: KaS Product, Martin Dupont, Asylum Party, Norma Loy, Clair Obscur, Opera Multi Steel, Trisomie 21


Zpět na výběr podsekcí